Dom parterowy czy piętrowy?

PiotrSwiatek 

Wbrew pozorom tego rodzaju dylematy nie dotyczą tylko sfery estetyki. Dany rodzaj projektu oznacza konkretne rozwiązania funkcjonalne, inaczej również może klarować się kwestia kosztów.

Dom parterowy czy piętrowy?

O wyglądzie naszego domu może zadecydować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – dlatego też jeszcze przed zakupem działki przejrzyjmy dokumenty w urzędzie gminy lub miasta. MPZP często zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące projektu budynku, narzucając zasady kształtowania ładu przestrzennego, jak maksymalna powierzchnia zabudowy, wysokość budynku, ilość kondygnacji oraz kąt nachylenia połaci dachowej. Pamiętajmy, że mamy obowiązek dostosowania planu zagospodarowania działki do tychże zaleceń – uwzględnienie ich stanowi warunek uzyskania pozwolenia na budowę.

O ile miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zasugerował inaczej, decyzja „dom parterowy czy piętrowy?” należy do nas. Co wziąć pod uwagę, wybierając dany projekt? Pierwszym i podstawowym kryterium powinny stanowić nasze prywatne preferencje oraz oczekiwania względem budynku. Architekt zada nam kilka kluczowych pytań, m.in., ile osób zamieszka w domu, czy budynek będzie przeznaczony dla rodziny wielopokoleniowej, czy w przyszłości zamierzamy powiększyć rodzinę itp. Z pewnością ogromne znaczenie ma kształt oraz rozmiar działki, może on bowiem zdeterminować wybór gotowego projektu. Przy ograniczonych rozmiarach działki budowa domu piętrowego często okazuje się jedynym wyjściem.

Piętrowy?

Większym powodzeniem cieszą się projekty domów z użytkowym poddaszem. Wiąże się to przede wszystkim z cenami działek. Stawiając na parterowy budynek, ograniczamy poza tym koszty związane chociażby z budową więźby i pokryciem dachowym, który w domu parterowym jest wyższy. Ponadto kondygnacje umożliwiają nam funkcjonalną podział przestrzeni, szczególnie oddzielenie od siebie sfery ogólnodostępnej, dziennej, czyli najczęściej kuchni, jadalni, salonu i holu od sfery prywatnej, tzw. nocnej, w której zlokalizowane są sypialnie domowników, pokój gościnny, często też gabinet. Podzielenie na parter i piętro przy odpowiednim projekcie budynku, skutecznej izolacji termicznej i prawidłowym wykonaniu może również oznaczać oszczędności na ogrzewaniu – w ciągu dnia w strefie nieużytkowanej utrzymujemy temperaturę o kilka stopni niższą niż w pozostałych pomieszczeniach.

A może parterowy?

1 mkw. domu z poddaszem użytkowym jest przeważnie tańszy niż 1 mkw. budynku piętrowego. Z drugiej strony nie warto uogólniać, a raczej postawić na dokładną analizę kosztów. Budując dom piętrowy, co prawda nie narażamy się na duże koszty związane z realizacją dachu, więcej jednak płacimy za wzniesienie ścian zewnętrznych, wykonanie ocieplenia oraz wykończenie elewacji. Przy domu parterowym możemy z kolei zmniejszyć koszty związane z konstrukcją więźby oraz wykonaniem stropu (poza tym coraz częściej decydujemy się na mniej kosztowne, ale efektowne rozwiązanie – pomieszczenia z widoczną konstrukcją dachu, belkami itp.). Ponadto szacuje się, że czas realizacji domku parterowego trwa znacznie krócej. Ostatni istotny argument to brak przeszkód, schodów, dzięki czemu projekt z łatwością zaadaptujemy do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

„Wolnoć Tomku w swoim domku” – tak w skrócie możemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie. O ile miejscowy plan zagospodarowania działki nie narzuca nam zbytnich ograniczeń, projekt wybierzmy, biorąc pod uwagę preferencje nasze i domowników.

 

 

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

PiotrSwiatek
Autor

PiotrSwiatek

Publikacje tego autora