Na co zwrócić uwagę przed ostatecznym zakupem mieszkania? Metoda 8 kroków.

PiotrSwiatek 

Zakup mieszkania to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy w naszym życiu. Zanim jednak zdecydujemy się na odpowiednie mieszkanie, warto zastosować metodę 8 kroków, która pomoże nam wybrać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przed ostatecznym zakupem mieszkania? Metoda 8 kroków.

1 Krok. Jakiego mieszkania poszukujesz?

Decydując się na zakup nowego mieszkania przede wszystkim powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie jakiego "M" poszukujemy, w jakiej lokalizacji, o jakim metrażu i w jakim przedziale cenowym. Istotną informacją są także opinie o firmie deweloperskiej u której mamy zamiar kupić mieszkanie.

2 Krok. Zwróć uwagę na rozkład pomieszczeń

Jeśli na oku mamy już upatrzone konkretne osiedle lub nowo powstały blok, zwróćmy uwagę na kilka dodatkowych czynników. Poza metrażem, interesujący będzie dla nas rozkład mieszkania, ilość pomieszczeń, układ względem stron świata, jego funkcjonalność, a także proponowany przez dewelopera stan wykończenia.

3 Krok. Zapytaj o szczegóły przebiegu instalacji i plany inwestycyjne

Stare dobre przysłowie, brzmi - kto pyta, nie błądzi. Zatem zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego lokalu, umówmy się na spotkanie i obejrzyjmy mieszkanie kilkakrotnie. Decydując się na nieruchomość, zapytajmy inwestora o przebieg wszystkich instalacji. Warto także zapytać o infrastrukturę danego osiedla i ewentualne plany inwestycyjne, które mają powstać na naszym osiedlu.

Czytaj więcej: Odbiór mieszkania – samemu czy ze specjalistą?


4 Krok. Zabierz aparat i zrób zdjęcia dokumentacyjne

Wybierając się na spotkanie w sprawie przyszłego mieszkania, warto mieć przy sobie aparat, z pomocą którego zrobimy zdjęcia pomieszczeń, budynku i okolicy inwestycji. Fotografie z budowy z pewnością pomogą nam w podjęciu późniejszej decyzji zakupowej.

5 Krok. Zapytaj o wysokość przyszłych opłat

Ponadto, poza ceną danego lokalu, warto również zwrócić uwagę na wysokość opłat za czynsz, Internet, media, wywóz śmieci itp., które będziemy zobligowani płacić po zakupie. Najwięcej informacji na ten temat uzyskamy w biurze administracji naszego przyszłego osiedla lub w biurze sprzedaży dewelopera.

6 Krok. Sprawdź, czy miejsce postojowe jest przypisane do lokalu

Istotną wiadomością dla zmotoryzowanych będzie informacja, czy dany budynek posiada garaż lub miejsce postojowe na osiedlu. Ważna będzie także informacja, czy miejsce jest przypisane do danego lokalu i czy jest dodatkowo płatne. Najczęściej w lokalach, w których istnieje hala garażowa jest możliwość dodatkowego zakupu miejsca postojowego na własność.

Czytaj więcej: Komórka lokatorska zamiast piwnicy


7 Krok. Odwiedź przyszłych sąsiadów

Niezbędne będzie także zebranie informacji o naszych przyszłych sąsiadach. Być może ktoś już mieszka na upatrzonym przez nas piętrze. Zapukajmy zatem i zapytajmy o komfort mieszkania w danym budynku, bezpieczeństwo na osiedlu, hałas o zmroku etc.

8 Krok. Zwiedź okolicę

 

Na koniec warto przejść się po okolicy i dokładnie sprawdzić jak wygląda pobliska infrastruktura. Sprawdźmy, gdzie znajduje się sklep, szkoła i przedszkole. Skorzystajmy z pobliskiej komunikacji miejskiej, nawet jeśli na co dzień poruszamy się samochodem. W sytuacjach awaryjnych dobrze wiedzieć ile czasu zajmuje dojazd komunikacją miejską do wybranej przez nas lokalizacji.

 

Artykuł przygotowany przez eksperta bloga Relist.pl

PiotrSwiatek
Autor

PiotrSwiatek

Publikacje tego autora